۱۲/۰۷/۱۳۸۴


باز هم کاریکاتور
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
اصل ۲۱ - حقوق زنان
دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و امور زیر را انجام دهد:

1. ایجاد زمینه‏های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او.
2. حمایت مادران، بالخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزند، و حمایت از کودکان بی‌سرپرست.
3. ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده.
4. ایجاد بیمه خاص بیوگان و زنان سالخورده و بی‏سرپرست.
5. اعطای قیمومت فرزندان به مادران شایسته در جهت غبطه آنها در صورت نبودن ولی شرعی.

سوره النساء
مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتريهايى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى ديگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غياب (همسر خود،) اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند. و (اما) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد! و اگر از شما پيروى كردند، راهى براى تعدى بر آنها نجوييد! (بدانيد) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است. (و قدرت او، بالاترين قدرتهاست.) (34)

۶ نظر:

ساسان . م . ک . عاصی گفت...

عجب کار جذابی شده. این آقاهه فقط چرا به جای دستش چشمش؟!!! جدا کار علی‌ئی شده مخصوصا با شرح بدون شرحی که نوشته‌ای. البته یک نکته کوچک هست که کمی در ترجمه تحریف می‌شود، بس که خودشان هم از افتضاح بودن قضیه خبر دارند. آن فضربوهن آیه مذکور رسما معنی‌اش کتک زدن می‌شود. به‌هرحال می‌شود گفت واقعا که قانون اساسی دارد اجرا می‌شوددیگر. طبق موازین اسلامی هم اجرا می‌شود. شاید هم منظورشان این است که حقوق زن رعایت شود با حفظ موازین اسلامی، مثلا فاصله مطمئنه حفظ شود، هیچ‌وقت یک مرد نامحرم تنها حقوق زن را حفظ نکند و حتما یک زن دیگر یا یک مرد محرم دیگر هم هنگام حفظ حقوق زن باشد حتما وقتی حقوق زن داده می‌شود حجاب اسلامی رعایت شود و یا اینکه حدقل یک صیغه محرمیتی خوانده شود! زمینه مساعد هم یعنی همین که هست. آن‌قدر فشار ایجاد کنی که برای زنده ماندن به شخصیت پولادین برسی. راستش هر بار این بخش قانون اساسی را می‌خوانم کلی به کشف نائل می‌شوم و اورکا اورکا راه می اندازم. مثلا اینکه حاج‌اقا ها می گویند منزل مربوط به قانون اساسی است که برای رعایت حقوق زن دادگاه برای حفظ کیان خانواده توصیه می‌کند. دادگاه‌ها هم که ایجاد شده. فامیلی رفته بود از شوهرش که معتاد شده بود طلاق بگیرد و قاضی مواد مورد ذکر را چندان مخدر تشخیص نداده بود و خلاصه خانواده را سفت دچار بقا کرده بود. بله! ولی شرعی هم که تا پدرجد مرده شوهر محسوب می‌شود.خلاصه این قانون بد مصب بدجور توانائی و امکانات دارد. حاج آقا هم برای همین تو کف ترازو مانده‌اند احتمالا. چون دارند می‌روند به معراج!/ نیمای عزیز، راستش این‌روزها د درز کمتر گوش کرده‌ام. اما به جبران، این‌دفعه که گوش کردم، هد بنگ هم می‌زنم با د اند و لایت مای فایر ؛) خیلی ممنون آن همه لطفت هستم. شاد باشی همیشه رفیق. :)

الناز گفت...

آقا جان، برادر من، بچه مومن، مسلمان‌زاده آخه شما دیگه چرا؟! شما چرا قران به خوبی را که پیام آور رحمت است تحریف می‌کنی؟(ارواح شکمش) من به شما چی بگم که خدای را خوش آید؟ به خود شیطان قسم آخرش آقای خدا می‌گه زنان را به زدن تنبیه کنید. تنبیه خالی کفایت نمی‌کنه. برو یک‌بار دیگه قرانت رو ببین. یا شاید هم قران تو خارجکیه و این کلمه‌ی زدن رو حذف کرده ولی به جان خودم من پنج شش قران وطنی را نگاه کردم توی همگی نوشته که زنان را به زدن تنبیه کنید. تحریف نکن این قران معجزه آسمانی را پسر جان. شبیه این داورها ایرونی شدی که همش به نفع می‌گیرن‌ها. ولی خداییش خیلی حال کردم با این کاریکاتورت.

ss officer گفت...

بله دقيقن همينطوره. کلمه "اضربوهم" هيچ معنيي در عربی به جز کتک زدن نداره والا

سینا مالکی گفت...

سلام نیمای عزیزم. کاریکاتوری بسیار زیبا و گویا در مورد آن چه بود که دین می گوید.

مهتا گفت...

اعوذ بالله نيما
تو فوق العاده اي

Achilles-آشیل گفت...

نیما نیلیان عزیز در بلاگ نیوز لینک داده شد . شاد باشید

ارسال یک نظر