۱۰/۳۰/۱۳۸۴


" چیدمان ِ پارچ های آب"

ARMAN

" من شاهدی هستم بر زمانه ام"

این تصویر پیش از هر چیز ، یک کار آکادمیک بی نقص است که می تواند برای یک دانشجوی هنر، آموزگار مبانی هنرهای بصری باشد، شما به عنوان یک بیننده، پایه های اصلی شکلگیری یک تصویر را می توانید به سهولت در این اثر بیابید. آن یک محفظه ی شیشه ای است، در درونش ظروف آبی را می بینید که با دقت خاصی کنار هم چیده شده اند، کمپوزیسیون این تصویر کاملن حساب شده است، ریتم و به دنبال آن هارمونی ایجاد شده در اثر ، جلوه ی خاصی به آن بخشیده، اگر دقت کنید در ردیف پایینی، ظروف آب با ریتمی دقیق و خیلی خشک و ماشینی، کنار هم چیده شده اند اما در ردیف بالا برعکسش را می بینید، که آن بی نظمی بالا، نظم دقیق و ماشینی ردیف پایینی را به چالش فرا می خواند، کنتراست این دو قسمت، تعادل خوبی به نیروهای متضاد داده است، کائوس در بالا و نظم در پایین، چیدمان ردیف پایین محکم است و ایستایی را خوب به بیننده انتقال می دهد. رنگها را هم در جای مناسبش استفاده کرده است، در ردیف پایین بیشتر خاکستری رنگی می بینید که به نحوی با آن ریتم ماشینی اش ارتباط پیدا کرده است در صورتی که در ردیف بالا رنگهای مهیج را بیشتر می بینیم، مثلن آن رنگ قرمزی که در ردیف بالا و در مرکز می بینیم، همان ظرف قرمز رنگ که با ظرف سمت چپی اش، ازنقاط قدرت است و اولین جایی است که به چشمان بیننده می آید. بکگراند را هم فراموش نکنیم که خیلی خوب از فورگراند حمایت می کند، آری خنثی است و همین ویژگی، از آن یک بکگراند خوب ساخته است.

حرف زیاد است در مورد این کار، شما هم نظر بدهید!

سمفونی شماره ی 40 موتسارت را اینجا بشنوید

در ضمن، دوستانی که از نرم افزارهای مخصوص ِ دانلود کردن پادکست استفاده می کنند می توانند این آدرس را برای دانلود پادکست های این صفحه، به لیست نرم افزارشان اضافه کنند.

http://feeds.feedburner.com/blogspot/Tazt

و البته خودم، این نرم افزار کمپانی اپل را پیشنهاد می کنم، در لینک زیر می توانید دانلودش کنید.

iTunes-Download


۳ نظر:

Karan Reshad گفت...

سلام و کار جالبی از آرمان است . به نظر من چندان لازم نیست که ترکیب بندی حساب شده اثر به علت خواست مستفیم صاحب اثر باشد , همانطور که می دانیم در باره زیبایی شناسی آثار ندرن به راحتی می توان به حکمت شرقی و اشراق تکیه کرد و با توجه به این مفهوم , من این شیوه خلق زیبایی را مدیون اشراق و نگاه ژرف عملی می بینم تا شناخت آکادمیک و غربی . نظر شما چیست؟

Roya گفت...

والله دروغ چرا نیما جان! بنده هیچی حالیم نیست. با ارادت

Karan Reshad گفت...

salam Nima jan ,mamnoon az energy haye mosbati keh partab mikoni....
Jeddan yeh vaghtayee ,hal haye asasi midi ba comment hat. ya man kheyli energy migiram.
Are Ervin worm ro man az clip e red hot chili pepers mishnasam ,va bad too internet bazi kar hash ro ba ye review dar moredesh gir ovordam.karhaye jaleb va jazzabi dare ,in mard.
Damet garm

ارسال یک نظر